Закарпатське телебачення перейде на «цифру» вже у жовтні

Примусовий перехід на цифрове мовлення місцевих телекомпаній вже у цьому році може поховати місцеві телеканали Закарпаття. Така думка експертів галузі з приводу міжнародної угоди, відповідно до якої за 4 роки припиняється трансляція аналогового сигналу в Україні і сусідніх державах.

"Те, що місцеве телебачення Закарпаття буде переведене в цифровий формат вже в цьому році я не маю жодного сумніву. Думаю, це буде жовтень місяць", – зазначив заступник генерального директора телеканалу «Тиса-1» Олександр Герешко.

"Я вам більше того скажу, воно було вже у минулому році. Правда, цим займалися інші люди. Зараз у нас в країні монополісти. Лише одна компанія має право займатися цифровим телебаченням. Це товариство «Зеонбуд». До них були і інші люди. В Ужгороді вже стоїть цифровий приймач, який навіть тиждень-два працював минулого року. Зараз він задіяний не буде, бо прийшов інший провайдер і вони вже закупили німецьке обладнання досить-таки високого ґатунку. Але з моєї точки зору, на 10-15 років вони з цим вже запізнилися".

Медійник поясни, що якби такий закон внесли 10-15 років тому, можливо, це б когось і зацікавило. А зараз низинні райони Закарпаття і міста переважно користуються кабельною мережею. Гірські райони вже давно «сидять» на супутниковому телебаченні. Третя система зараз не є надто доцільною. Тим більше, що проти того, що пропонує супутникове і кабельне телебачення, «цифра» дасть максимум 38 каналів.

Інша справа, що прийом такого сигналу залежатиме від техніки, якою володіють громадяни. Ті верстви населення, що не мають необхідних коштів, просто не зможуть приймати цифрове мовлення. Держава мала б допомогти таким людям в придбанні необхідної техніки, але, погодьмося, це малоймовірно.

«Я вважаю цей проект суто комерційним, – зазначив пан Герешко. – Таким, що дозволяє комерсантам заробляти на ньому гроші. Це дасть зробити український ефір платним. Плюс телерадіокомпанії будуть змушені платити ліцензійний збір, що є вищим за існуючу зараз плату за трансляцію в аналоговому форматі».

А підвищення плати, в свою чергу, може стати легальним способом «поховати» дрібні телерадіокомпанії на місцях: «Формально, немає жодних перепон для переходу як державними, так і приватними телеканалами на цифрове мовлення, – зазначив Герешко. – Але в реаліях, для комерційних компаній, таких як, скажімо, М-студіо, ужгородський «21 канал» чи Хустський «ТРК Хуст», розмір ліцензійного збору може виявитись занадто високим. Тож їх можуть просто, по факту, залишити в 2015 році без тих передавачів, що вони мають тепер. А якщо вони не «зайдуть» у цифру, то просто залишаться без ефіру. Можливо, вони підуть у кабель, супутник. Я цього не знаю. Але те, що вони можуть позбутися старого ефіру, це однозначно».

Крайній термін переходу на мовлення у «цифру» чітко визначений урядом: вже у 2015 року аналогове мовлення взагалі більше в Україні не існуватиме.

Тим часом у компанії «Зеонбуд» заявляють про можливість протягом перехідного періоду, який встановить Нацрада, працювати паралельно в аналоговому і цифровому форматах, повністю перевівши їх на «цифру» в 2013 році.

«Але уявіть собі, що канали мають певну суму грошей, яку сплачують за ефір аналоговий. Зараз до неї додається ще більше сума за цифровий ефір. Чи потягне ТРК таке фінансове навантаження?», – зауважив заступник генерального директора ТРК «Тиса».

Мукачево.net

Додаткова інформація