Нині телерадіоорганізації не зацікавлені у трансляції дитячих програм

43-kryg-stol-nacradaУ Міжнародний день захисту дітей, відбувся дискусійний круглий стіл на тему дитячого телерадіомовлення „Чи все найкраще дітям?" Учасники ухвалили звернення до владних структур і телерадіоорганізацій, де окреслено заходи, які необхідно здійснити для того, щоб зрушити процес розвитку дитячого мовлення з місця.

Мета, яку ставила перед собою Національна рада, організовуючи круглий стіл, була – не лише ініціювати обговорення існуючих проблем, а й знайти шляхи їх вирішення. Учасники обмінялися думками про те, яким має бути мовлення для юного глядача: інформаційним, розважальним, розвиваючим чи просвітницьким. Говорилося про досягнення та прогалини в цій сфері. Також мова йшла про те, що необхідно зробити, аби дитячих і юнацьких телевізійних і радіопередач з'явилося більше в ефірі.

Заступник голови Національної ради Лариса Мудрак, наводячи статистику, розповіла якою є нині ситуація з дитячим мовленням в Україні: „Дитяче мовлення в Україні складається з автономних ліцензованих відрізків ефірного мовлення телерадіокомпаній. Є форматний супутниковий дитячий телеканал «Малятко», який всі знають. Є студії, що виробляють дитячий контент. Ми можемо дивитися 13 іноземних дитячих каналів, які не суперечать Європейській конвенції про транскордонне телебачення. Більшість загальнонаціональних телеканалів України визначили у ліцензіях обсяги дитячих передач від 21 хвилини до 2 годин на добу. З 11 загальнонаціональних радіоканалів – 4 мають ліцензії з дитячими передачами. Частка дитячого мовлення на загальнонаціональних телеканалах становить приблизно 8% від щотижневого обсягу мовлення. У той час, як у Європі вона вища в два рази".

Незважаючи на те, що певна база для розвитку дитячого мовлення в Україні є, трансляція програм часто суперечить бізнесовим інтересам телерадіокомпаній. Сьогодні це – не прибутково. Зі свого боку, Національна рада намагається заохочувати компанії, у межах своїх повноважень та з урахуванням норм чинного законодавства. Із затвердженням нової методики ліцензійного збору, наприклад, держава пропонує каналам збільшувати обсяги дитячого мовлення за певну знижку. Однак сумнівно, що це радикально вплине на стан дитячого мовлення в Україні.

Лариса Мудрак визначила основні проблеми цього питання. По-перше, багато компаній часто не дотримуються умов ліцензій в частині обсягу дитячого мовлення. По-друге, немає відповідальності за зміст дитячого мовлення. Йдеться про сповідування суспільних цінностей, моделей поведінки, засад освіти та виховання. Тобто одночасно з регуляторними та контрольними заходами необхідно стимулювати виробництво якісних вітчизняних дитячих програм. Ще одна проблема пов'язана з тим, що немає чіткого визначення поняття „дитяча програма", що значно ускладнює наглядові функції Національної ради.

Учасники круглого столу ухвалили звернення до керівників державних установ і відомств та телеорганізацій України, в якому вони пропонують стратегію розвитку дитячого мовлення в Україні. До основних напрямів цієї стратегії входить, по-перше, створення загальноукраїнського дитячого телеканалу. По-друге, запровадження законодавчих преференцій та пільг для телерадіоорганізацій і студій, які виробляють програмний продукт для дитячої та юнацької аудиторії. По-третє, реєстрація виробників дитячого контенту як суб'єктів інформаційної діяльності, що сприяло б створенню нових місцевих дитячих телеканалів і студій та формуванню архівного продукту для загальноукраїнського дитячого телеканалу. Окрім цього, потрібно законодавчо врегулювати основні критерії дитячих програм та передач з урахуванням різних вікових категорій.

Розвиток дитячого мовлення, як зазначалося неодноразово раніше, є одним із пріоритетних напрямів діяльності Національної ради. Однак, як державний орган, вона виконує виключно функцію регуляції відповідно до законодавчих норм. Тому важливо співпрацювати з телерадіоорганізаціями та іншими причетними сторонами для того, щоб в ефірі вітчизняних телерадіоорганізацій з'явилося більше якісних програм і передач для дитячої та юнацької аудиторії.

Матеріалами круглого столу і тезами доповідачів.

Звернення учасників дискусійного круглого столу з питань вітчизняного дитячого телерадіомовлення до керівників державних установ і відомств, телерадіоорганізацій України

Прес-анонс

Прес-реліз

Список учасників

Програма круглого столу

Тези до виступу заступника голови Національної ради Л. Мудрак

Тези до виступу члена Національної ради І. Опілат

 

Національна рада

Додаткова інформація